Zimowe zwiedzanie Zakopanego i okolic

Białe łąki, pola i drogi otwierają przed turystami zupełnie nowe możliwości zwiedzania i odkrywania Podhala. Sprawdziliśmy gdzie się wybrać i jakiego sprzętu do tego używać.

Zakopane oraz okolice zimą nie tylko wyglądają zupełnie inaczej, ale także dają inne możliwości zwiedzania. Oczywiście można iść pieszo na spacer, ale po co to robić, gdy można ślizgać się na nartach, czy wyruszyć w drogę skuterem śnieżnym?

Skitoury i biegówki Zakopane

W ostatnich latach wraca moda na aktywne spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Zimą idealnie do tego nadają się narty biegowe. Niestety wąska narta sprawia, że większość osób decyduje się ślizgać jedynie po przygotowanych specjalnie trasach. Zazwyczaj są one przygotowane dla stylu klasycznego w postach równoległych zagłębionych śladów lub do łyżwy, gdzie jest równo ubita powierzchnia.
Zupełnie nowe możliwości dają narty skitourowe. Połączenie szerokich nart zjazdowych oraz ruchomego wiązania działającego podobnie jak w nartach biegowych sprawia, że poruszanie się w nieubitym śniegu nie sprawia większych trudności. Dzięki temu można dotrzeć w odległe zakątki Podhala.
Ceny nart, wiązań oraz butów skitourowych są niestety nadal bardzo wysokie. Wydatek rzędu kilku tysięcy może stanowić problem zwłaszcza jeżeli sprzętu będzie się rzadko używać. Z pomocą przychodzą tu zakopiańskie wypożyczalnie, gdzie za kilkadziesiąt złotych można wypożyczyć cały skitourowy komplet na cały dzień.

Skutery śnieżne w Zakopanem

Zupełnie inne doznania podczas odkrywania zakątków Podhala dają skutery śnieżne. – Prędkość, wiatr, zawiewający śnieg i dzikie nieodkryte tereny – wymienia, to co uważa za najpiękniejsze podczas jazdy skuterem śnieżnym po zboczach Gubałówki Piotr Rayski – Pawlik z firmy Snow-Safari oferującej wycieczki skuterami śnieżnymi w Zakopanem z przewodnikiem.
Podczas wypraw należy jednak pamiętać, że pod śniegiem mogą być ukryte płoty lub inne niebezpieczeństwa. Dlatego jeśli nie znamy teremu warto wynająć przewodnika, który nie tylko poprowadzi nas bezpieczną drogą, ale także zaprowadzi w wyjątkowo widokowe miejsca.
Oczywiście skuter śnieżny, to wydatek jeszcze większy niż narty skitourowe, ale i tu z pomocą przychodzą wypożyczalnie oraz firmy oferujące wyprawy z przewodnikiem. O ile w przypadku wypożyczalni możemy jedynie jeździć po wyznaczonym terenie, to podczas wyprawy poza samą radością z jazdy dochodzą także przepiękne idoki.

Grupa COT

 

Udostępnij