Regionalne domki hitem turystycznym Podhala

Turyści przyjeżdżający na Podhale pokochali noclegi w małych góralskich domkach. Rezerwacji na wakacyjne terminy trzeba było dokonywać z dwu – trzy miesięcznym wyprzedzeniem. Nadchodzący sezon zimowy jest jeszcze bardziej obleganym terminem.

Wolno stojące drewniane domki stały się nr 1 na liście najczęściej poszukiwanych noclegów w południowej części Polski. Niestety szybko się okazało, że zainteresowanie jest znacznie większe niż ilość domków pod wynajem.

Gdzie szukać domków

Nocleg w domku daje turystom poczucie prywatności i możliwość spędzenia czasu w swoim gronie osób. Taka forma wypoczynku przypadła do gustu wielu miłośnikom Podhala, którzy przybywają do Zakopanego i okolicznych miejscowości na wypoczynek.
W ofercie turystycznej nadal przeważającą większość stanowią pokoje pod wynajem, pensjonaty oraz hotele. Małych góralskich domków jest stosunkowo niewiele zwłaszcza w centrach miejscowości.
Najwięcej ofert noclegów znaleźć można w małych wioskach nieco oddalonych od infrastruktury turystycznej. Dzięki takiej lokalizacji prywatność i odosobnienie, której poszukują wczasowicze jest jeszcze większa.
Najmniej domków do wynajęcia jest w centrum Zakopanego oraz w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. W tych miejscowościach przeważa zabudowa pensjonatowo – hotelowa.

Na co uważać przy rezerwacji

Wynajmując domek na wczasy warto wcześniej się zorientować jaki ten domek jest, aby później nie było niemiłego zaskoczenia. Większość góralskich domków jest faktycznie budowana w regionalnym stylu Są jednak takie, które z góralszczyzną mają wspólne zaledwie położenie. Swoim wystrojem oraz konstrukcją bardziej przypominają apartamenty, niż góralską chatę.
Poza samym wyglądem, warto dopytać się o sposób ogrzewania jeżeli planujemy urlop zimą. Często domki ogrzewane są wyłącznie kominkiem, w którym pod nieobecność turystów nikt nie zapali. Oznacza to, że po nartach, lub górskiej wędrówce wraca się do wyziębionego domu i samemu trzeba zadbać o temperaturę rozpalając w kominku.

Grupa COT

 

Udostępnij