Jesień w Tatrach – gdzie się wybrać

Każda pora roku w górach ma swój urok. Do jednej z łatwiejszych do wędrówek pór roku zaliczyć możemy jesień. W tym artykule dowiecie się dlaczego tak jest i gdzie najlepiej się wybrać.

Jesień, to czas najbardziej sprzyjający tatrzańskim wędrówkom. Wszystko za sprawą niższych temperatur, dzięki którym pogoda jest bardziej stabilna. Latem, gdy słupki rtęci pokazują od rana wysokie wartości, po południu nad Tatrami tworzą się burze. Jesienią takie zjawiska nie występują, dzięki czemu można bezpiecznie planować całodzienne wędrówki.
Jesień w Tatrach, to także wspaniałe kolorowe krajobrazy. Wszystko za sprawą lasów mieszanych i liści, które nabierają złotych i czerwonych barw.

 

Kolorowe liście wyglądają szczególnie pięknie przy Morskim Oku oraz Smreczyńskim Stawie w Dolinie Kościeliskiej. Szlaki prowadzące w te miejsca nie są zbyt wymagające. Do Morskiego Oka dotrzemy bez trudu nawet z małym dzieckiem w wózku. Musimy jednak pamiętać, że wyprawa ta zajmie kilka godzin, a w zacenionych odcinkach szlaku pomiędzy drzewami może robić się chłodniej. Oczywiście możemy przyspieszyć podróż siadając na fasiąg ciągnięty przez parę koni. Taka przejażdżka nie tylko skróci czas, ale także będzie formą dodatkowej atrakcji.
Szlak prowadzący nad Staw Smreczyński jest nieco bardziej wymagający. O ile dojście do schroniska w dzieckiem w wózku nie powinno sprawić nam trudności, to odcinek od schroniska pod staw wytyczony jest po nierównym kamienistym podłożu. Wielkość stopni sprawia, że trasa jest niemal nie do przebycia z wózkiem.
Spragnionym jesiennych widoków polecamy także wycieczki do jednej z tatrzańskich doli oraz wycieczkę drogą pod reglami. W wyższych partiach Tatr nie występują drzewa liściaste, a kosodrzewina, która nie zmienia swojej barwy.

Bardziej zaprawionym w górskich wędrówkach turytom polecamy wycieczkę na Czerwone Wierchy. Masyw czterech szczytów o tej porze roku nabiera czerwonych barw dzięki znajdującym się tam porostom. Stąd też powstała nazwa „Czerwone Wierchy”.

Grupa COT

 

Udostępnij